SZTUKA RÓWNOWAGI – RUCH I UWAŻNOŚĆ

dwudniowe warsztaty
z Arturem Chruszczem
18-19.01.2020

Zapisz się

Zapraszamy na unikatowe, dwudniowe warsztaty z Arturem Chruszczem! Będziemy eksplorować pojęcie równowagi – jak jej szukać, co oznacza balans i jak dzięki uważnej praktyce go odnaleźć. Zaczniemy od pracy z fundamentem każdej pozycji balansującej, czyli od stóp. To właśnie świadoma praca ze stopami pozwala na budowanie równowagi w asanach. Podłączymy się też do naszych zmysłów – słuchu i wzroku, które pomogą nam się uważnie osadzić w przestrzeni. Nie zabraknie też pracy z rękoma, aby bawić się przenoszeniem ciężaru ciała i poszukiwać balansu w różnych pozycjach. Daj sobie jeden weekend na wyjątkowo uważne poszukiwanie balansu oraz Twojego środka ciężkości, świadomą pracę z ciałem i pełne uwagi wsłuchanie się w swoje ruchy. Poznaj sztukę równowagi i odkryj czym jest dla Ciebie balans <3 

Sztuka równowagi – ruch i uważność 

Nie da się „trzymać” równowagi. Można ją utrzymywać – ale jak tylko chcemy ją zamknąć w statyczny koncept, tracimy ją i elastyczność do zmiany – nie tylko zaraz się przewrócimy, ale też sztywniejemy i tracimy zdolność do działania. Balans nie jest teoretyczny, nie da się go przekazać w słowach albo kogoś nauczyć – tylko przez własne doświadczenie, czucie siebie możliwe jest znalezienie i poczucie swojego środka. Środek – Ty, ale tez wszystko do okoła nieustannie się zmienia, dlatego równowaga to ciągły, dynamiczny proces, pozwalający na optymalne adaptowanie się do sytuacji. Równowaga wymaga poczucia siebie, swojego środka ciężkości – z tego poczucia można efektywnie działać, sięgać, przyciągać, odpychać, przesuwać się bez obawy o to, że się przewrócisz. A nawet jeżeli się przewrócisz, to zaczniesz od nowa, bo balans nie jest czymś co możesz mieć. Równowaga jest dynamiczna. 

 

Warsztaty skoncentrowane są na “poczuciu” siebie – praktyce somatycznej, czyli odczuwaniu ciała (w ruchu i bezruchu) od wewnątrz. Sesje zbudowane są w oparciu o “klasyczne” pozycje jogi oraz współczesne metody pracy z ciałem. 

Praca w ten sposób zwiększa świadomość własnego ciała, co w efekcie pozwala na zmniejszenie napięć (szczególnie tych nawykowych), usprawnienie układu mięśnio-szkieletowego i mniej wysiłku w ruchu na codzień. Dla osób praktykujących to okazja na głębsze poznanie własnego ciała i odnajdywanie nowych ścieżek i połączeń – pozwalając na pełniejszą, bardziej “swoją” ekspresje asan, szanującą własną strukturę. 

 

O PROWADZĄCYM: Artur Chruszcz

Od zawsze fascynowały mnie dyscypliny łączące ciało i umysł, pozwalając być w mistycznym „tu i teraz”. Zaczynałem od sztuk walki (judo, brazylijskie jiu jitsu), aż w końcu trafiłem na jogę, w której poprzez połączenie ruchu z oddechem, odnalazłem sposób na wyciszenie gadania w głowie i bycia bardziej obecnym.
Joga jest dla mnie ścieżką do bycia przy zdrowych zmysłach – zamiast ciągłego myślenia i analizowania, pozwala czuć i doświadczać. Poprzez uważny ruch, oddech i słuchanie sygnałów wysyłanych przez ciało, buduję większą świadomość i zaufanie do siebie. 
Ucząc kultywuje uważność, skupiając się na prostocie i łatwości, tak aby joga mogła stać się codziennością, budując pełne wdzięku i gracji ciało, jasny umysł i przyjemność bycia. Łącze dalekowschodnią mądrość ze współczesną wiedzą i odrobiną humoru, przedstawiając jogę, która działa w kontekście rosnącego tempa życia i rozwoju technologicznego.

Na swojej ścieżce miałem szczęście spotkać wielu wspaniałych nauczycieli, moją największą inspiracją są Richard Freeman i Mary Taylor – z którymi na praktyce i rozmowach spędziłem długie godziny, którzy zawsze służą przykładem, radą i wsparciem w zgłębianiu jogi. To dzięki relacji z nimi, byciu uczniem, wiem kim jest i jaką role pełni nauczyciel. Ukończyłem z nimi trzykrotnie szkolenie nauczycielskie – ostatnim razem miałem zaszczyt być w roli asystenta.
Obecnie jestem żywo zainteresowany i rozwijam się w edukacji somatycznej i jej połączeniu z jogą (metoda Feldenkraisa i SATYA). 
arturchruszcz.pl
fb.com/arturyoga
instagram.com/arturchruszcz

ROZKŁAD WARSZTATU:

18 stycznia 2020, 14:00 – 18:00 SŁUCH I STOPY

Sesja zgłębiająca dwie najważniejsze części ciała pod względem utrzymania równowagi – uszy i stopy. Będziemy eksplorować “słuchanie” ruchu i pozwalaniu ciału na adekwatną reakcję i utrzymanie równowagi. Zwrócimy też uwagę na pracę stóp i jej połączenia w góre ciała (kolano-biodro-kręgosłup) – poznając możliwości stopy, integrować ją w praktykę. 

19 stycznia 2020, 11:00 – 15:00 OCZY I RĘCE

Innym ważnym komponentem równowagi jest zmysł wzroku i oczy, które pomagają nam “orientować się” w przestrzeni, od ich pracy (w jodze “drishti”) zależy napięcie i ustawienie szyi i głowy – przez co zmienia się ustawienie całego ciała. Budując stabilne uziemienie i równowagę, zaczniemy z niej korzystać, wykorzystując ręce – aby sięgać (po to co chcemy) lub bawić się przenosząc na nie środek ciężkości. 

W trakcie warsztatu zaplanowane są krótkie przerwy. 

 

MIEJSCE: Stan Skupienia na Placu Zbawiciela 2/16

TERMIN: 18&19 stycznia 2020 – warsztaty są dwudniowe

18.01: 14.00-18.00

19.01: 11.00-15.00

CENA: 350zł (dla osób posiadających aktualny karnet do Stanu Skupienia 320zł)

ZAPISY: kontakt@stanskupienia.pl
Warsztaty są dla wszystkich i każdy pracuje na swoim poziomie.

Zapisz się