W PROGRAMIE

 

1 TYDZIEŃ
TEORIA: Anatomia i funkcje mięśni dna miednicy – czyli gdzie są i jak działają mięśnie dna miednicy i czego potrzebują w ciąży – nauczymy się świadomej aktywacji i relaksacji.

PRAKTYKA: W części praktycznej poznamy ćwiczenia i pozycje odciążające dno miednicy.

 

2 TYDZIEŃ
TEORIA: Podstawy fizjologii ciąży – czyli co dzieje się i czego potrzebuje ciało w czasie 9 miesięcy ciąży? Omówimy podstawy anatomiczne i fizjologiczne i zmiany w nich zachodzące, związane z okresem ciąży oraz najczęstsze dolegliwości z nimi związane. Przyjrzymy się najczęstszym ciążowym bolączkom, spróbujemy zrozumieć skąd się biorą i jak im zapobiegać, by do ostatnich tygodni ciąży czuć się dobrze.

PRAKTYKA: Poznamy modyfikację codziennych aktywności, by były zgodne z potrzebami ciała i nauczymy się ćwiczeń i technik autoterapii by radzić sobie z napięciowymi bólami.

 

3 TYDZIEŃ
TEORIA: Przygotowanie dna miednicy do porodu – poznamy jak pracuje dno miednicy w porodzie i jakie siły na nie działają

PRAKTYKA: Nauczymy się jak rozluźniać dno miednicy przy pomocy oddechu i płynnych ruchów ciała, poruszymy zagadnienie masażu krocza przygotowującego do porodu. Nauczymy się ćwiczeń i technik autoterapeutycznych przygotowujących mięśnie dna miednicy do porodu.

 

4 TYDZIEŃ
TEORIA: Tory oddechowe – poznamy różne tory oddechowe i nauczymy się oddychać w najbardziej naturalny sposób, poznamy anatomię przepony i jej rolę w porodzie, nauczymy się świadomie aktywować ją w czasie oddechu.

PRAKTYKA: Poznamy techniki oddechowe łagodzące ból i stres. Omówimy kwestię oddechu w porodzie.

 

5 TYDZIEŃ
TEORIA: Poród – zajęcia z położną Polą Miecińską – poznamy przebieg i fazy porodu oraz co dzieje się z ciałem w jego trakcie, nauczymy się różnych pozycji porodowych, omówimy kwestię ruchu i oddechu w trakcie porodu.

PRAKTYKA: Poznamy naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego i dowiemy się jak w tym czasie zadbać o siebie najlepiej.

 

6 TYDZIEŃ
TEORIA: Połóg – IV trymestr, czas regeneracji. Dowiemy się czym jest połóg dla organizmu i czego w tym szczególnym czasie najbardziej mu potrzeba.

PRAKTYKA: Poznamy modyfikację codziennych aktywności, sposoby i ćwiczenia wspierające procesy regeneracyjne. Omówimy kwestię bezpiecznego powrotu do aktywności fizycznej i powrotu do współżycia.

 

7 TYDZIEŃ
TEORIA: Połóg – IV trymestr – co dzieje się w głowie i sercu młodej mamy?
Psychoterapeutka i seksuolożka Julia Jeschke-Jabłońska przybliży procesy i emocje, które mogą się pojawiać po porodzie i w połogu. Nauczymy się rozpoznawać oznaki depresji poporodowej i tego, jak w tym szczególnym czasie zadbać o siebie. Poruszymy kwestię seksualności po porodzie i połogu oraz powrotu do aktywności seksualnej.

 

8 TYDZIEŃ
TEORIA: Na ostatnich zajęciach podsumujemy zdobytą wiedzę i rozwiejemy pozostałe wątpliwości, będzie czas na Q&A z położną, powtórzenie pozycji porodowych i technik oddechowych.

PRAKTYKA: Na koniec poznamy tajniki auto relaksacji i poprzez ruch, oddech i wizualizacje puścimy napięcie z ciała.

 

O PROWADZĄCYCH:

 

ZUZANNA WOLSKA – fizjoterapeutka uroginekologiczna w trakcie kończenia szkolenia osteopatycznego
Fizjoterapeutka uroginekologiczna, zafascynowana pracą z ciałem. W swojej praktyce skupia się szczególnie na obszarze mięśni dna miednicy. Uważa, że im więcej wiemy o swoim ciele, tym lepiej się w nim czujemy, dlatego, oprócz pracy w gabinecie z pacjentkami, prowadzi warsztaty edukacyjne, na których próbuje przełamywać tabu związane z cielesnością i pokazać ile korzyści przynosi kontakt z własnym ciałem. Autorka ebooka o profilaktyce zdrowia intymnego kobiet. Jogę wykorzystuje w swojej pracy, jako metodę terapii mięśni dna miednicy oraz dla samej siebie, jako element relaksu, dbania o swój dobrostan i obcowania z własnym ciałem.

 

POLA MIECIŃSKA – położna
Fizjopołożna Pola – Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego II Wydziału Lekarskiego – kierunek Fizjoterapia oraz kierunku Położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu. Uczestniczyłam w wielu kursach z tematyki okołoporodowej, między innymi: Aktywność fizyczna kobiet w ciąży, po porodzie, jak również szkolenie z technik osteopatycznych w ginekologii i położnictwie. Ukończyłam wielomodułowe, specjalistyczne szkolenie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego (PTUG). Z pasją łączę Fizjoterapię i Położnictwo pracując na oddziale  Szpitala Świętej Zofii oraz prowadząc zajęcia w szkole rodzenia i ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet w ciąży,  towarzysząc także pacjentkom w przygotowaniu do porodu jak i regeneracji po porodzie.

 

JULIA JESCHKE – JABŁOŃSKA – psycholożka, neuropsycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka
Jest absolwentką Wydziału Psychologii UW, ukończyła studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej, neuropsychologii, diagnozy neuropsychologicznej dzieci i młodzieży oraz całościowy kurs psychoterapii indywidualnej w nurcie poznawczo behawioralnym prowadzonym przez akredytowaną szkołę psychoterapii.
Doświadczenie zawodowe zdobywała na kilku oddziałach neurologicznych, neurochirurgicznych i psychiatrycznych warszawskich szpitali. Na dłużej związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, gdzie łączyła pracę z pacjentami z pracą naukową w obszarze badań nad poznawczym funkcjonowaniem pacjentów ze diagnozą zaburzeń odżywania.
Od 10 lat pracuje indywidualnie z Pacjentami prowadząc terapię indywidualną i spotkania psychoedukacyjne. W swojej pracy łączy techniki nurtu poznawczo – behawioralnego i terapii schematu. Pracę poddaje regularnej superwizji.