Przedstawiamy po raz pierwszy w Stanie Skupienia kompleksowy kurs przygotowujący do porodu! Chcemy, aby był pomostem pomiędzy szkołą rodzenia a zajęciami ruchowymi w ciąży. Kurs będzie miał formułę warsztatową – nie tylko odpowie na wszystkie Twoje pytania związane ze zmianami w Twoim ciele i jak się przygotować do porodu, ale da Ci na ogromną przestrzeń na zadawanie pytań i rozwiewanie wątpliwości. Każde zajęcia to duża dawka konkretnej wiedzy teoretycznej oraz część praktyczna.
Pięć z bloków spotkaniowych poprowadzi Zuza Wolska, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Zdajemy sobie sprawę, że zdrowie psychiczne młodych mam jest wyjątkowo ważne, dlatego jedno ze spotkań zostanie poświęcone tematyce depresji poporodowej oraz temu jak zaopiekować zdrowie psychiczne mam – zostanie poprowadzone przez psychoterapeutkę Julię Jeschke-Jabłońską. Dwa ze spotkań poprowadzi położna Pola Miecińska i opowie o samym przebiegu porodu oraz odpowie na wszystkie pytania, które będą Was nurtować.
OPIS KURSU
Ciąża to czas wyzwań i wzmożonej pracy całego ciała przyszłej mamy. Szczególną rolę w tym okresie odgrywa obszar miednicy, która przez 9 miesięcy zmienia się, przygotowując się do przyjścia dziecka na świat i podtrzymuje coraz większy ciężar.
W tym szczególnym czasie miednica, mięśnie dna miednicy i cały zmieniający się organizm wymagają odpowiedniego podejścia i zadbania oraz przygotowania do samego porodu.
Kurs Przygotowanie do porodu & mięśnie dna miednicy to osiem tygodni pracy nad budowaniem świadomości ciała, oddechu, dna miednicy, a także odpowiedź na potrzeby adaptującego się ciała, do zmian zachodzących podczas ciąży, pod okiem fizjoterapeutki-osteopatki uroginekologicznej oraz położnej-fizjoterapeutki uroginekologicznej. Na jednym ze spotkań psychoterapeutka i seksuolożka przybliży procesy i emocje, które mogą się pojawiać po porodzie i w połogu. Nauczymy się rozpoznawać oznaki depresji poporodowej i tego, jak w tym szczególnym czasie zadbać o siebie. Poruszymy kwestię seksualności po porodzie i połogu oraz powrotu do aktywności seksualnej.
Na zajęciach zajmiemy się budowaniem świadomości ciała i dobrej komunikacji z nim, nauką odpowiedniego oddechu w ciąży i w porodzie oraz uelastycznieniem mięśni i struktur dna miednicy, które podczas porodu pozwala na rozciągnięcie ich, natomiast po porodzie, zapewnia powrót do poprzedniego kształtu i pełni funkcji. Im bardziej elastyczne struktury miednicy, tym łatwiejszy poród dla mamy i dziecka i szybszy powrót do pełni sprawności mięśni dna miednicy.
Będzie też przestrzeń na Q&A z położną i oswojenie tematu porodu.
DLA KOGO
Zajęcia są skierowane dla wszystkich kobiet w ciąży (od drugiego trymestru), które chcą przygotować się do porodu drogami natury i nie mają przeciwwskazań do podejmowania aktywności fizycznej.
PLAN ZAJĘĆ
Zajęcia będą składać się z części teoretycznej i praktycznej, w pierwszej części poznamy anatomię, podstawy fizjologii ciąży, przyjrzymy się zamianom zachodzącym w ciele podczas tych 9 miesięcy i związanym z nimi najczęstszym dolegliwościom – nauczymy się także jak im zapobiegać. Poruszymy tematy związane z nauką masażu i przygotowaniem krocza do porodu, omówimy fazy porodu, pozycje porodowe oraz metody łagodzenia bólu porodowego. Na koniec przybliżymy fizjologię połogu i metody wspierania regeneracji organizmu oraz bezpieczny powrót do aktywności fizycznej.
W części praktycznej będziemy skupiać się przede wszystkim na okolicy miednicy, pracując nad jej mobilnością i elastycznością otaczających ją struktur – mięśni i więzadeł, ale również na pracy z przeponą i oddechem, który odgrywa kluczową rolę podczas akcji porodowej. Skupimy się również na ćwiczeniach budujących świadomość ciała i kontrolę mięśni dna miednicy, nauczymy się w jaki sposób odciążać te struktury na co dzień, będąc w ciąży i aktywnie rozluźniać podczas porodu.
Na pierwszych zajęciach uczestniczki dostaną skrypt podsumowujący całą treść kursu.
W PROGRAMIE
1 TYDZIEŃ
TEORIA: Anatomia i funkcje mięśni dna miednicy – czyli gdzie są i jak działają mięśnie dna miednicy i czego potrzebują w ciąży – nauczymy się świadomej aktywacji i relaksacji.
PRAKTYKA: W części praktycznej poznamy ćwiczenia i pozycje odciążające dno miednicy.
2 TYDZIEŃ
TEORIA: Podstawy fizjologii ciąży – czyli co dzieje się i czego potrzebuje ciało w czasie 9 miesięcy ciąży? Omówimy podstawy anatomiczne i fizjologiczne i zmiany w nich zachodzące, związane z okresem ciąży oraz najczęstsze dolegliwości z nimi związane. Przyjrzymy się najczęstszym ciążowym bolączkom, spróbujemy zrozumieć skąd się biorą i jak im zapobiegać, by do ostatnich tygodni ciąży czuć się dobrze.
PRAKTYKA: Poznamy modyfikację codziennych aktywności, by były zgodne z potrzebami ciała i nauczymy się ćwiczeń i technik autoterapii by radzić sobie z napięciowymi bólami.
3 TYDZIEŃ
TEORIA: Przygotowanie dna miednicy do porodu – poznamy jak pracuje dno miednicy w porodzie i jakie siły na nie działają
PRAKTYKA: Nauczymy się jak rozluźniać dno miednicy przy pomocy oddechu i płynnych ruchów ciała, poruszymy zagadnienie masażu krocza przygotowującego do porodu. Nauczymy się ćwiczeń i technik autoterapeutycznych przygotowujących mięśnie dna miednicy do porodu.
4 TYDZIEŃ
TEORIA: Tory oddechowe – poznamy różne tory oddechowe i nauczymy się oddychać w najbardziej naturalny sposób, poznamy anatomię przepony i jej rolę w porodzie, nauczymy się świadomie aktywować ją w czasie oddechu.
PRAKTYKA: Poznamy techniki oddechowe łagodzące ból i stres. Omówimy kwestię oddechu w porodzie.
5 TYDZIEŃ
TEORIA: Poród – zajęcia z położną Polą Miecińską – poznamy przebieg i fazy porodu oraz co dzieje się z ciałem w jego trakcie, nauczymy się różnych pozycji porodowych, omówimy kwestię ruchu i oddechu w trakcie porodu.
PRAKTYKA: Poznamy naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego i dowiemy się jak w tym czasie zadbać o siebie najlepiej.
6 TYDZIEŃ
TEORIA: Połóg – IV trymestr, czas regeneracji. Dowiemy się czym jest połóg dla organizmu i czego w tym szczególnym czasie najbardziej mu potrzeba.
PRAKTYKA: Poznamy modyfikację codziennych aktywności, sposoby i ćwiczenia wspierające procesy regeneracyjne. Omówimy kwestię bezpiecznego powrotu do aktywności fizycznej i powrotu do współżycia.
7 TYDZIEŃ
TEORIA: Połóg – IV trymestr – co dzieje się w głowie i sercu młodej mamy?
Psychoterapeutka i seksuolożka Julia Jeschke-Jabłońska przybliży procesy i emocje, które mogą się pojawiać po porodzie i w połogu. Nauczymy się rozpoznawać oznaki depresji poporodowej i tego, jak w tym szczególnym czasie zadbać o siebie. Poruszymy kwestię seksualności po porodzie i połogu oraz powrotu do aktywności seksualnej.
8 TYDZIEŃ
TEORIA: Na ostatnich zajęciach podsumujemy zdobytą wiedzę i rozwiejemy pozostałe wątpliwości, będzie czas na Q&A z położną, powtórzenie pozycji porodowych i technik oddechowych.
PRAKTYKA: Na koniec poznamy tajniki auto relaksacji i poprzez ruch, oddech i wizualizacje puścimy napięcie z ciała.
O PROWADZĄCYCH:
ZUZANNA WOLSKA – fizjoterapeutka uroginekologiczna w trakcie kończenia szkolenia osteopatycznego
Fizjoterapeutka uroginekologiczna, zafascynowana pracą z ciałem. W swojej praktyce skupia się szczególnie na obszarze mięśni dna miednicy. Uważa, że im więcej wiemy o swoim ciele, tym lepiej się w nim czujemy, dlatego, oprócz pracy w gabinecie z pacjentkami, prowadzi warsztaty edukacyjne, na których próbuje przełamywać tabu związane z cielesnością i pokazać ile korzyści przynosi kontakt z własnym ciałem. Autorka ebooka o profilaktyce zdrowia intymnego kobiet. Jogę wykorzystuje w swojej pracy, jako metodę terapii mięśni dna miednicy oraz dla samej siebie, jako element relaksu, dbania o swój dobrostan i obcowania z własnym ciałem.
POLA MIECIŃSKA – położna
Fizjopołożna Pola – Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego II Wydziału Lekarskiego – kierunek Fizjoterapia oraz kierunku Położnictwo na Wydziale Nauki o Zdrowiu. Uczestniczyłam w wielu kursach z tematyki okołoporodowej, między innymi: Aktywność fizyczna kobiet w ciąży, po porodzie, jak również szkolenie z technik osteopatycznych w ginekologii i położnictwie. Ukończyłam wielomodułowe, specjalistyczne szkolenie Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego (PTUG). Z pasją łączę Fizjoterapię i Położnictwo pracując na oddziale Szpitala Świętej Zofii oraz prowadząc zajęcia w szkole rodzenia i ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet w ciąży, towarzysząc także pacjentkom w przygotowaniu do porodu jak i regeneracji po porodzie.
JULIA JESCHKE – JABŁOŃSKA – psycholożka, neuropsycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka
Jest absolwentką Wydziału Psychologii UW, ukończyła studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej, neuropsychologii, diagnozy neuropsychologicznej dzieci i młodzieży oraz całościowy kurs psychoterapii indywidualnej w nurcie poznawczo behawioralnym prowadzonym przez akredytowaną szkołę psychoterapii.
Doświadczenie zawodowe zdobywała na kilku oddziałach neurologicznych, neurochirurgicznych i psychiatrycznych warszawskich szpitali. Na dłużej związana z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, gdzie łączyła pracę z pacjentami z pracą naukową w obszarze badań nad poznawczym funkcjonowaniem pacjentów ze diagnozą zaburzeń odżywania.
Od 10 lat pracuje indywidualnie z Pacjentami prowadząc terapię indywidualną i spotkania psychoedukacyjne. W swojej pracy łączy techniki nurtu poznawczo – behawioralnego i terapii schematu. Pracę poddaje regularnej superwizji.