DLACZEGO SIĘ GARBIMY?
Przeczytaj o skutkach garbienia i dlaczego tak ważne jest to, aby dbać o prawidłową postawę.
Garbienie wynika z budowania nieprawidłowego nawyku latami. Może być skutkiem długotrwałego stresu lub przyjmowania pozycji obronnej już we wczesnych latach dzieciństwa. Może też wynikać z siedzącego trybu życia, zwłaszcza siedzenia bez kontroli (w niewłaściwej pozycji, długotrwale, z niedostosowanym do tego siedziskiem).
Garbienie sprzyja powstawaniu wad postawy. Zdrarza się, że garbienie zaburza naturalne krzywizny kręgosłupa, spłaszczając lordozę (szyjną lub lędźwiową), albo pogłębiając kifozę piersiową. Garbienie wpływa na naszą postawę – cechuje się wysuniętą do przodu głową i barkami oraz przykurczoną klatką piersiową z osłabionymi mięśniami grzbietu.
W dalszej perspektywie, może prowadzić do schorzeń kręgosłupa (zmiany zwyrodnieniowe, przepuklina, wypadanie krążków międzykręgowych, etc). Poprzez gorsze ukrwienie narządów wewnętrznych brak wyprostowanej sylwetki może powodować problemy trawienne lub bóle brzucha. Mogą się pojawiać także bóle mięśni międzyżebrowych lub żeber, łopatek, oraz karku i głowy.
Garbienie ogranicza swobodną pracę przepony poprzez zmniejszoną ruchomość klatki piersiowej. Skutkuje to utrudionym oddechem dolnożebrowym. Spróbuj samodzielnie porównać jakość oddechu w pozycji zgarbionej, a wyprostowanej – zobacz różnicę! Wyprostuj się i złap swobodnie oddech 🙂
Ciało to całość. Jedno wpływa na drugie. Dlatego tak ważna jest równomierna praca z przodem i tyłem ciała, z łagodnym dolnożebrowym oddechem oraz rozważne wzmacnianie i uelastycznianie mieśni. Ważna jest praca nie tylko z mięśniami brzucha lub pleców, ale także z obręczą barkową, biodrami, miednicą, nogami a nawet stopami. A co równie istotne – z mieśniami oddechowymi. Wszystko jest ze sobą połączone.
Jeśli czujesz, że masz chęć nauczyć się wyprostowanej postawy i przeciwdziałać przeciążeniom dnia codziennego, zapraszamy Cię na zajęcia.