JAK WYBRAĆ MATĘ DO JOGI?
Przed wyborem idealnej maty prędzej czy później stanie każda praktykująca osoba. Wybór maty to indywidualna sprawa, która zależy od wielu czynników. Zapoznaj się z nimi i różnymi rodzajami mat!

Czy to na jakiej macie ćwiczę ma znaczenie? Wybór maty do jogi nie jest najważniejszą sprawą w jodze (jogować można zawsze i wszędzie, a świetnym podłożem do praktyki asan będzie też trawa, dywan, czy koc). Trzeba jednak powiedzieć to głośno – dobra mata ułatwia życie i sprawia, że praktyka staje się zdecydowanie przyjemniejsza.
JAKĄ MATĘ WYBRAĆ NA POCZĄTEK?


Na początku możemy obrać dwa różne podejścia:
- Kupujemy niedrogą matę, bo nie wiemy czy joga „to jest to”- wtedy zwracamy uwagę na to, aby miała ona dobrą przyczepność. Żeby zacząć praktykować jogę nie musimy kupować drogiej i profesjonalnej maty do jogi. Często jest tak, że dopiero w trakcie praktyki poznajemy swoje potrzeby i oczekiwania względem maty.
- Kupujemy matę profesjonalną, z reguły droższą – wtedy odpowiadamy sobie na pytania z kolejnych kafelków, robimy research i świadomie wybieramy matę, która spełnia nasze najważniejsze potrzeby.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MATY?



PRZYCZEPNOŚĆ:
Przyczepność – mata musi dobrze trzymać się podłoża i nie powinniśmy się na niej ślizgać. Przyczepność maty zależy od materiału z jakiego jest wykonana i tego, czy mamy tendencję do pocenia się w trakcie praktyki, czy nasza skóra pozostaje sucha. Nasza rada? Przed zakupem dobrze jest maty dotknąć i sprawdzić jak się na niej czujemy 🙂
Pytania, które warto sobie zadać: Czy mam tendencję do pocenia się, czy raczej do suchej skóry? Jak intensywna jest moja praktyka?
GRUBOŚĆ MATY:
Grubość – od grubości maty zależy jej twardość, waga i elastyczność. Warto się zastanowić jak wrażliwe mamy ciało w kontakcie z twardym podłożem. Jeśli bolą nas stawy i kości – lepiej nabyć matę grubszą i bardziej miękką. Jeśli nie, cienka mata powinna być wystarczająca. Grubsze i cięższe maty będą lepsze do praktyki stacjonarnej a cieńsze i lżejsze sprawdzą się jeśli zamierzamy się przemieszczać. Dodatkowo cienkie maty można poskładać w kostkę i schować do plecaka/walizki. Z grubszą matą się to nie uda.
Pytania, które warto sobie zadać: Czy mam wrażliwe ciało w kontakcie z twardym podłożem? Czy chcę mieć lekką i elastyczną matę, którą będę nosić ze sobą w różne miejsca, czy będę korzystać z niej stacjonarnie?
Z JAKIEGO MATERIAŁU WYBRAĆ MATĘ?

PVC – materiał syntetyczny, nie jest biodegradowalny. Przyczepność mat z PVC bardzo zależy od modelu i użytkowania, są bardzo trwałe, łatwe w pielęgnacji i korzystne cenowo.
TPE – bardzo miękka pianka, lekka i zapewniająca całkiem dobrą przyczepność i amortyzację. Nadaje się do recyklingu. Maty stosunkowo niedrogie.
KAUCZUK – materiał naturalny i biodegradowalny, lekko chropowaty i bardzo przyczepny (choć jeśli masz dużą tendencję do pocenia się to możesz się ślizgać). Ze względu na to, że materiał jest naturalny, może się szybciej zużywać, wymaga specjalnej pielęgnacji. Cena mat kauczukowych jest wyższa niż z PVC i TPE.
KOREK – materiał naturalny, biodegradowalny. Antypoślizgowość maty korkowej wzrasta wraz ze zwiększaniem się ilości wilgoci na macie. Ze względu na to, że materiał jest naturalny, może się szybciej zużywać, ale jest łatwy w pielęgnacji. Cena mat korkowych jest wyższa niż z PVC i TPE.
POLIURETAN – zazwyczaj pokrywa wierzchnią warstwę maty, materiał bardzo przyjemny w dotyku, zapewnia dobrą przyczepność zarówno w przypadku suchych, jak i wilgotnych dłoni i stóp. Maty z poliuretanu zazwyczaj zdobione są pięknymi wzorami. Są jednak dość delikatne i wymagają specjalnej pielęgnacji. Wyższa cena.
MIKROFIBRA – pokrywa wierzchnią warstwę maty, jest miękka i przyjemna w dotyku. Nabiera większej przyczepności dopiero, gdy staje się wilgotna. Jest odpowiednia dla osób, które mają wilgotne dłonie i stopy lub/i lubią intensywną praktykę lub ćwiczą w klimacie tropikalnym. Maty z mikrofibry mają bogaty wybór jeśli chodzi o design. Są łatwe w pielęgnacji. Wyższa cena.
Pytania, które warto sobie zadać: Czy mam tendencję do pocenia się, czy raczej do suchej skóry? Czy praktyka, której dedykowana jest mata będzie dynamiczna, czy raczej łagodna? Czy chcę żeby moja mata była wykonana z naturalnych materiałów? Jak ważna jest dla mnie wytrzymałość maty i łatwość w jej pielęgnacji? Jaka cena maty jest dla mnie ok? Jak ważny jest dla mnie design?
czy lepiej jest mieć jedną matę czy kilka?
Wszystko zależy od Ciebie! Twojego trybu dnia/życia, sposobu praktyki i podejścia do tematu. Możesz mieć jedną matę, możesz też mieć ich kilka i używać w zależności od potrzeb. Najważniesza zasada? Mata ma pomagać Ci w praktyce nie utrudniać 🙂
Rozwiń z nami matę i znajdź swój Stan Skupienia!